Viyana Üniversitesinde Öğrenci Eylemleri Sürüyor

Viyana Üniversitesindeki eylemlerine devam eden öğrenciler polisin müdahalesiyle üniversite dışına atıldılar.

Avusturya’da, daha iyi şartlarda öğrenim görmek ve harç ücretlerinin düşürülmesi için aylar öncesinde başlatmış olan öğrenci eylemleri sürerken, polisin öğrencilere müdahalesi de her geçen gün sertleşiyor. Viyana Üniversitesi’nde eylemci 15 öğrenci polis tarafından yaka paça dışarı çıkarıldı.

Yaklaşık 15 öğrencinin, üniversite rektörlüğüne ait idari büroya girip, büroyu işgal etmeleri sonucu, polis öğrencileri zor kullanarak dışarı attı.

Olay sırasında öğrencilerden 10’unun kendi istekleri ile büroyu boşalttıkları, 15 öğrencinin ise polis tarafından zorla üniversite dışına taşındığı görüldü.

Viyana Üniversitesi adına yapılan açıklamada polis zoruyla dışarı atılan öğrencilerin amfilerde devam eden işgal ve protesto eylemiyle ilgisinin bulunmadığı duyuruldu. Öğrenci temsilciliğinden yapılan açıklamada ise, üniversite idaresinin öğrencilerin zorla dışarı çıkarılmasının, idarenin olaylara yaklaşımına kötü bir örnek olduğu belirtildi.

Diğer taraftan Audimax amfisinde eylem gerçekleştiren öğrenciler, amfinin bir bölümünde sürdürdükleri eyleme son vermek istediklerini duyurdu.