Viyana’da Ulaşım

Viyana’nın her ne kadar trafik sorunu olmasa da sabah ve akşam saatlerinde Ring ve Gürtel’de trafik yoğunluğu oluşmaktadır. Dolayısıyla şehrin altını bir ağ gibi kaplamış olan metroları ve trafikte geçiş üstünlüğüne sahip olan tramvay ve otobüsleri tercih etmeleri turistlere bir hayli zaman kazandıracaktır.

Toplu Taşım Araçları
Toplu taşım araçları genellikle 05.00 – 00.30 saatleri arası hizmet vermektedirler. Geceleyin ise Nachtautobusse olarak adlandırılan Gece Otobüsleri yarım saatlik aralarla ana hatları takip ederek ulaşımı sağlamaktadırlar.

Almancası Fahrkart olan şehiriçi seyahat biletleri metrolardaki bilet otomatlarından ve Tabak-Trafik’lerden satın alınabilirler. Farklı zsaman dilimlerinde farklı tarifeler uygulayan bu kartlardan kişi kendine uygun olanı seçme şansına sahiptir.

Metro
Viyana’yı metro sistemiyle buluşturma planları İmparatorluk zamanına dayansa da bu planlar ancak 1960larda ilk temellerin atılmasıyla gerçekleşmiştir. 5 ana hattan oluşan metronun ilki 1979’da ulaşıma açılmış olup halen ekleme çalışmaları devam etmektedir. Sokaklardaki U harfleri metro duraklarını işaret etmektedir.

Banliyö Treni
S harfiyle sembolize edilmiş bu trenler, Viyana civarındaki yakın kasaba ve ilçelere ulaşımı sağlamalarının yanında şehir içi ulaşıma da büyük katkı sağlamaktadır.

Otobüs
Viyana içinde rahat ve konforlu seyahatin bir başka alternatifi de otobüslerdir.
Tramvay
Şehir sakinleri tarafından Bim olarak adlandırılan tramvaylar ise şehrin üstündeki ulaşım ağının ana taşıyıcılarıdır. İç şehrin etrafından, farklı güzergahlardan dönerek ziyaretçilere şehrin merkezini, ana yapıları görme imkanı sunar. Bunların yanında Viyana’da istenilen her yere bir tramvay hattı ile gidilebilir.

Fayton
Viyana’nın eski ve güzel bir adeti olan fayton gezileri bugün de devam etmektedir. Bakımlı atlarıyla faytonları Stephansplatz ve Heldenplatz’da bulmak mümkün. Eski Şehirde 20 dakikalık küçük bir tur atmak isterseniz 40 Euro, daha kapsamlı 40 dakikalık bir gezi için de 65 Euro ödemeniz gerekmektedir.

Bisiklet
Şehirde bisiklet sevenler için de imkanlar hayli geniş. Tüm şehirde bisiklet yolları ayrılmış durumda ve City Bike organizasyonu sayesinde isteyen herkes City Bike merkezlerinden yaptırdığı kaydın ardından, kiralık bisikletleri ilk saat bedava, ikinci saatten itibaren saati 2 Euro’ya kullanma imkanına sahiptir.

Gemi
Tuna’da gemilerle dolaşmak isterseniz alternatif turlar arasından seçim yapabilirsiniz.

Viyana Uluslararası Havalimanı
Şehri 20 dakika uzaklıkta olan Viyana Uluslararası Havaalanı, Avrupa’nın önemli havaalanlarından biridir. Havaalanının alt kısmında bulunan banliyö treni ve CAT isimli hızlı trenler düzenli olarak hizmet vermekte ve şehre ulaşımı sağlamaktadırlar.