Viyana Mutfağı

Viyana mutfağı aynı zamanda Avusturya mutfağı olarak da bilinir. Farklı mutfak kültürlerinin oluşturduğu bir kültürdür Viyana mutfağı. 16. yüzyılda başlayan İtalyan mutfağı etkisinde, 18. yüzyıla gelindiğinde Fransız mutfağının da etkisi eklenir.

Wiener Schnitzel

Viyana mutfağının en meşhur yemeği Viyana Şinitzelidir. Soslandıktan ve galeta ununa batırıldıktan sonra tavada kızartılan ince dana eti mezelerle birlikte Şinitzel tabağında servis edilir. Viyana halk kültüründe genellikle önemli günlerde yenir.

Wiener Semmelknödel

Viyana mutfağının bir diğer önemli lezzeti ise küçük ekmek parçalarından yapılan Semmelknödel (ekmek köftesi). Kırılmış ve kavrulmuş ekmek parçacıkları, süt, soğan, yumurta, un ve özel baharatlarla yoğrularak köfte haline getirilir ve bir süre suda haşlandıktan sonra istenilen sosun yanında servis edilir.

Tatlılar

Bugün Türk mutfağında kendisine yer edinmiş pek çok tatlıyı elbette Viyana’da da bulmak, tatmak mümkün. Ancak bu bölümde biz sizlere Viyana ile özdeşleşmiş bir iki tatlıdan bahsetmek istiyoruz.
Elmalı Strudel adından da anlaşılacağı gibi bir elma tatlısı. Kendisine has hamuru, baharatı, galeta unu, elma parçacıkları ve bol tereyağıyla özel bir yeri var bu tatlının Viyana mutfağında. Tatlı sevenler için oldukça iyi bir tercih olabilir. Adını ve şanını ünlü bir otelden alan Sacher Turtası kaysı marmelatı, çikolata sosları ve çeşitli kaymaklardan yapılır. Türk tatlı ve pasta kültürüyle birebir örtüşmediği düşünülse de tadılması, denenmesi gereken bir tatlıdır.