Yemyeşil Bir Şehir: Viyana

Viyana, dünyanın adıyla anılan bir yemek stiline sahip tek şehridir, yani “Viyana Mutfağı”. Ve bu şehir, dünyanın tek metropolü olarak, önemli oranda bağcılığa sahip bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Viyana, hiçbir şehrin olmadığı kadar yeşil bir şehirdir, tarihi şehir merkezi bile çok sayıda parklarıyla cezbetmektedir. Yani Viyana’da hayat bambaşkadır. Viyanalılar bunun çoktan bilincinde iken, uluslar arası araştırmalar da (Mercer 2009 vb) bunu doğrulamaktadır.

Viyana’da, dier ülkelerden de esinlenerek bol çeşitli, fantezi dolu bir mutfak meydana getirilmektedir. Ve gurme restoranlarında olduğu gibi lokantalarda da Viyana şnitzeli (Wienerschnitzel), elmalı turta (Apfelstrudel) ve Kayzer krepi (Kaiserschmarrn) gibi eski Viyana yemeklerinden yeni, çağa uygun yemekler çıkarmaya çalışmaktadırlar. Hem usta hem de amatör aşçılar, bu amaçla Viyana’daki pazarlaran severek alışveriş yapmaktadır, mesela egzotik yemeklerin satıldığı “Naschmarkt” pazarından. Bunun bir nedeni de, bu pazarlarda her zaman, çevreden gelen taze “biyo” ürünlerin satılıyor olmasıdır. Çünkü wellness, sağlık ve kalıcılık, öteden bu yana Viyana yaşam tarzının özelliği olup, bu, günlük hayatın her alanında geçerli olmaktadır.

Yeşil Viyana, zevk ve çok yönlülük açısından da zengin bir şehirdir. Şehrin batısındaki Wienerwald, Lainzer Tierganten ve Kahlenberg ve Cobenzl gibi görmeye değer yerleriyle cezp etmektedir. Dağ bisikletçileri ve bisikletçiler, gezinti yapanlar ve kayak krosu yapanlar, işaretlenmiş yollara sevinmektedir.

Sudan da yepyeni perspektifler elde edilmektedir. Sadece Tuna nehrinde değil, Eski Tuna nehri kıyılarında da. Yeni Tuna nehri, büyük bir dinlenme yeri ve patenci cenneti olan Donauinsel (Tuna nehri adası) ile cezbetmektedir. Ve şehrin içinden geçen Tuna nehri kanalı, yaz aylarında bar ve lokallerin tıklım tıklım olduğu yerdir. Biraz daha yürüyünce ünlü lunaparkı ve Viyana’nın sembolü olan dönme dolabı ile dinlenme ve eğlence alanı olan Prater’in devasa yeşil alanına varırsınız. “Donau-Auen Milli Parkı”ndaki Labou ise, şehrin doğusunda yer almaktadır.