İmparatorluk Viyana’sına Yolculuk

Viyana‘da gezinti yapmak, imparatorluk tarihine doğru bir zaman tünelinden geçmek gibidir. Öyleyse tarihi şehir merkezinin UNESCO Dünya Mirasları arasında alınmasını da şaşmamak gerekir. Viyana’da 27’nin üzerinde saray ve 150’den fazla palas bulunmaktadır. Her köşede değerli bir kültür mirası bulmanız mümkün, güzel bir cafede o güzelim imparatorluk zamanına doğru tatlı bir rüyaya dalabilir ve güzel bir alışveriş yapmanın tadına varabilirsiniz.

Viyana‘da sizi dünyanın en muhteşem barok saraylarından bir beklemektedir: Schönbrunn Sarayı. Burada tam 1441 oda imparatorluk ailesinin kullanımına sunulmaktaydı. Bunlardan pek çoğuna bugün bile hayran kalmamak elde değil. Sarayın bahçesinde ise sera (Palmenhaus) veya 2009 yılında Avrupa’nın en iyi hayvanat bahçesi seçilen Hayvanat Bahçesi türünden tadına doyumsuz mimari güzellikler sizleri beklemektedir.

Viyana Hofburg İmparatorluk Sarayı, 600 yıldan daha uzun bir süre imparatorlara rezidans olarak hizmet etmiştir. Bugün ise şehrin tarihi kısmındaki bu görkemli bina, önemli müzelerin yanında önemli sunum yerlerini barındırmaktadır. Cumhurbaşkanlığı binasının önünde faytonlar durmasa ve milli kütüphane değerli mevcudu ile son derece modern bir kurum ve de dünyanın en güzel barok salonlarından biri olmasaydı, Viyana, Viyana olmazdı. Şato orkestrasında erkekler korosu Pazar günleri şarkı söylerken, saray binicilik okulunda (Hofreitschule) ise lipizzanlar tüm yeteneklerini sergilemektedirler. Sisi Müzesi İmparator Franz Joseph’in efsanevi eşinin özel hayatına bir bakış sunmaktadır. Yakındaki imparatorluk mezarlığı ise Habsburgluların son ebedi istiratgahıdır.

Ringstrasse’deki görkemli bulvar ile Aziz Stephan Katedrali (Stephansdom) Viyana’nın imparatorluk zamanından kalma görkeminin etkileyici birer örneğini teşkil etmektedir. Ve şehrin tarihi kısmı yakınlarındaki tepecikte Savoy Prensi Eugen‘ın yazlık rezidansı olan Belvedere Sarayı (Schloss Belvedere) tüm görkemiyle durmaktadır.