Almanca Bilgisi

Avusturya üniversitelerinde, lisans programlarının neredeyse tamamında, yüksek lisans ve doktora programlarının büyük bölümünde eğitim dili Almancadır. Avusturya üniversitesinde okumak isteyen yabancı öğrencilerden Almanca yeterlilik belgesi istenmektedir. Almanca bilgisi olmayan öğrencilere, 3 sömestr Almanca öğrenme şansı tanınır. Öğrencilerin hazırlık döneminde Almanca yeterlilik sınavını geçmesi gerekir. Yabancı öğrencilerin çok büyük bölümü, Avusturya’ya geldiklerinde hiç Almanca bilmemektedir. Hiç Almanca bilmeyen bir öğrenci, bu kurslara ortalama 2 sömestr devam eder ve bu süre sonunda eğitimine devam edebilecek derecede Almanca yetkinliğine kavuşur.

Avusturya üniversitelerine, asil öğrenci sıfatında kayıt olmak için başvuru yapılır. Başvurunuz, üniversite tarafından olumlu karşılanırsa, karar belgesinde, Almanca sınavını, Vorstudienlehrgang olarak adlandırılan “eğitim öncesi kurs” merkezinde yapmanız gerektiği belirtilir. Bu merkeze kayıtlar sömestr başında yapılır. Almanca bilgisini kanıtlamak isteyen öğrencilerde, sömestr başında veya sonunda sınava girebilirler. Almanca sınavını geçene kadar üniversitede, asil olmayan öğrenci sıfatı alırsınız. Kursa devam ederken eğitim harcı ödemezsiniz ancak kurs ücretini ve öğrenci derneği ücretini ödemeniz gerekir. Kurs ücretleri üniversitelere göre değişmekle birlikte yaklaşık olarak üniversite harcına eşittir.

Lise öğrenimi sırasında veya daha önce Almanca öğrenmişseniz ve bu durumu belgeleyebilirseniz, herhangi bir Almanca kursuna gitmenize gerek kalmaz.

Doktora yapmak isteyenlerden, doktoranın içeriği bakımından Almanca bilgisine ihtiyaç yoksa dil sınavını girmesi istenmez.

Tüm kurslar esnasında öğrenci üniversitesinde kayıtlı öğrenci olduğundan dolayı resmi öğrenci statüsünde olmaktadır.

Almanca kurslarına % 80 devam zorunluluğu vardır.