Neden Avusturya’da Eğitim?

Üniversite eğitimi almak çok önemli; fakat eğitim aldığınız üniversite de en az üniversite eğitimi kadar önemlidir. Her üniversitenin eğitim kalitesi, imkanları ve prestiji aynı olmayacağı gibi, farklı üniversitelerden mezun olan kişilerinde eğitim düzeyleri ve mesleki donanımları aynı olmayacaktır. Bu nedenle son yıllarda çok sayıda Türk öğrenci, ÖSS sınavında eğitimini almak istediği bölümü kazanmakta, daha sonra da kaydını Avusturya’daki üniversitelere yaptırmaktadır. Siz de böyle bir seçim yaparak, kalitesi dünyaca kabul edilen Avusturya üniversitelerinde eğitim alabilirsiniz.

Avusturya’da Üniversite Eğitimi Almak İçin 10 Neden

 1. üniversitelerin kalitesi ve eğitimlerindeki yüksek standart tüm dünyaca kabul edilmekte ve bu yüzden Avusturya üniversiteleri dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilmektedir. 20 Ağustos 2015 itibarı ile dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında;
  • Viyana Üniversitesi 216,
  • Viyana Teknik Üniversitesi 360,
  • Graz Teknik Üniversitesi 593,
  • Johannes Kepler Üniversitesi 496. sıradadır. Aynı listede;
  • ODTÜ 467,
  • Boğaziçi 612,
  • Bilkent Üniversitesi 847. sırada yer almaktadır. (Kaynak: http://tr.urapcenter.org/)
 2. Avusturya üniversitelerinden alınan diplomalar, tüm ülkelerce tanınmakta, YÖK tarafından da denklik verilmektedir.
 3. Avusturya’daki üniversiteler dünyanın en düşük ücretli üniversiteleri arasındadır, yıllık harç ücreti 380 – 760 €‘dur.
 4. Avusturya’da üniversiteler; yüksek kalitede eğitim için öğrencilere, akademik çalışma ortamı ve çok geniş imkanlar sağlamaktadır.
 5. Avusturya’da lisans programını bitirdikten sonra herhangi bir sınava girmeden, yüksek lisans veya doktora programlarına doğrudan geçiş yapabilirsiniz.
 6. Avrupa ve Amerika ülkelerinin neredeyse tamamında öğrencilerin çalışmalarına yasal olarak izin verilmemektedir; ancak Avusturya’da eğitim gören öğrencilerin, üniversite eğitimi esnasında, aylık 600 Euro maaşla yasal çalışma hakları bulunmaktadır.
 7. Avusturya’da eğitim alan öğrenciler, Erasmus ve Sokrates gibi öğrenci değişim programları ile Avrupa Birliğine dahil ülkelerde, iki sömestr boyunca, ücretsiz olarak eğitim alabilmektedirler.
 8. Avusturya, dünyada refah düzeyi ve yaşam kalitesi en yüksek olan ülkelerinden biridir. Viyana şehri, dünya genelinde en yaşanılır şehir sıralamasında, her yıl ilk sıralarda yer almaktadır. Rahat ulaşım sistemi, düşük suç oranı ve refah düzeyi ile dünyanın en yaşanılır şehirleri arasındadır.
 9. Viyana, mimari yapısı, tarihi dokusu, sanatsal faaliyet ve mekanları ile Avrupa’nın kültür başkenti kabul edilmektedir.
 10. Avusturya, olağanüstü doğal güzelliklere sahiptir. Özellikle kış sporları ve doğa turizminden hoşlananlar için eşsiz fırsatlar sunmaktadır.