Eğitim Ücreti ve Yaşam Giderleri

Avusturya Üniversiteleri, dünyanın en düşük ücretli üniversiteleri arasındadır. Viyana Üniversitesi, Viyana Teknik Üniversitesi, Graz Üniversitesi ve diğer Avusturya üniversiteleri, uygun fiyatları ve yüksek eğitim kalitesi ile gerek Türkiye’den gerekse dünyanın pek çok ülkesinden öğrenci akına uğramaktadır. Viyana Üniversitesinin, 130 farklı ülkeden öğrenci bulunmaktadır. Avusturya üniversitelerinin harç ücretleri ile ülkemizdeki vakıf üniversitelerinin ve ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkelerdeki üniversitelerin fiyatları kıyaslandığında, Avusturya’da üniversite eğitimi çok cazip görünmektedir.

Avusturya’daki masraflarınızı iki kategoride toplayabiliriz:

  • Eğitim Giderleri
  • Yaşam Giderleri

Avusturya’da Eğitim Ücreti

– Dönemlik Harç (Hazırlık Sınıfı ve Lisans Programı): 750 €
– Üniversite Öğrenci Derneği (Dönemlik): 15 – 30 €
– Zorunlu Sağlık Sigortası (Aylık) : 20 – 45 €

Avusturya’da Yaşam Giderleri

Öğrencinin bireysel tercihleri, yaşam standardı ve alışkanlıklarına göre değişmekle birlikte aylık ortalama giderler:
– Yurt Ücreti / Öğrenci Evi Kirası: 350 – 480 €
– Beslenme ve diğer Kişisel Giderler: 350 – 400 €
– Ulaşım Gideri: 30 – 50 €

Avusturya’da sürekli (5 veya 10 yıllık) veya sınırsız (unbefristet) ikametgah izinleri bulunan Türk vatandaşı öğrenciler de 750 € harç ücreti ödemektedirler; ancak, bu kapsamdaki Türk vatandaşı öğrenciler ödedikleri harç ücretini üniversitenin öğrenci işlerine başvurarak geri alma hakkına sahiptirler.

Türkiye’de Özel St. Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulundan matura ile mezun olan Türk vatandaşı öğrenciler de Avusturya’da sürekli veya sınırsız ikametgah iznine sahip olmadıkları takdirde 750 € harç ücretini ödemek zorundadırlar.

Üniversite Öğrencilerine Çalışma İzni

Avusturya’da eğitim gören üniversite öğrencilerinin, bir çok Avrupa ve Amerika ülkelerinin aksine yasal çalışma izni vardır. Öğrenciler aylık brüt 600 € kazanacak kadar çalışma hakları bulunmaktadır.