Graz Teknik Üniversitesi

Yaklaşık 200 yıllık akademik geleneğe sahip olan Graz Teknik Üniversitesi, toplumun ihtiyaçları doğrultusunda çözüm üretmeyi hedeflemektedir. Mühendislik ve fen bilimleri alanlarında, yüksek düzeyde öğretim ve araştırma yürütmektedir.

Graz Teknik Üniversitesi, doktora derecelerini ABD, Avrupa ve Avusturya’nın prestijli almış zengin bir akademik kadroya sahiptir.

Üniversitede yaklaşık 11.300 öğrenci eğitim görmektedir. Bunların %15 uluslararası öğrencilerdir. Öğrencilere, takım çalışması ve liderlik becerileri kazandırarak, öğrencilerin üniversite sonrası kariyerleri için önemli avantajlar sağlamaları hedeflenmektedir.

Graz Teknik Üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasında Ocak 2010 itibariyle 301. sırada yer almaktadır. 17 lisans, 33 yüksek lisans, 2 öğretmenlik ve 13 doktora programında öğretim verilmektedir. Lisansüstü eğitimde Avrupa’nın öncü teknik üniversiteleri arasındadır.

Graz Teknik Üniversitesi eğitim kalitesiyle, öğrencilere sağladığı imkanlarıyla ve uluslararası düzeyde akademik kadrosuyla öğrencilerini, iş dünyası ve topluma en verimli şekilde hazırlamayı hedeflemektedir. Akademik programlarıyla, araştırma merkezleriyle, modern kütüphanesi, organizasyon ve konferanslarıyla, ders dışı etkinlikleriyle, öğrencilerin ilk tercihleri arasında yer almaktadır.

Üniversitede eğitim birbirinden bağımsız iki dönem halinde yapılmaktadır. Öğretmenlik bölümleri dışında tüm lisans programları 6 dönem sürmektedir. Lisans mezunları, istemeleri durumunda, herhangi bir sınava girmeden yüksek lisansa devam edebilmektedirler. Üniversite harcı, dönemlik 363, 36€’dur.