Viyana Teknik Üniversitesi

Viyana Teknik Üniversitesi (Technische Universität Wien, TU Wien, Vienna University of Technology), kültürel zenginlik ve çeşitliliğe sahip kozmopolit bir şehirde, Avrupa’nın kalbinde yer almaktadır.

Viyana Teknik Üniversitesi, Avrupa’nın en iyi 10 teknik üniversitesi arasında gösterilmektedir. 20.000’den fazla öğrenci ve 2.000’in üzerindeki akademik kadrosu ile Avusturya’nın en büyük bilimsel-teknik araştırma ve eğitim kurumudur.

Viyana Teknik Üniversitesi, sekiz fakülteden oluşmaktadır:

  • Mimarlık ve Bölge Planlama,
  • Kimya,
  • İnşaat Mühendisliği,
  • Bilgisayar Bilimleri,
  • Elektrik Mühendisliği ve Bilgi Teknolojisi,
  • Matematik ve Geoinformation,
  • Makine ve Endüstri Mühendisliği,
  • Fizik

Bilimsel araştırma ve eğitim alanında köklü bir geçmişe sahip olan üniversitenin misyonu geçmişte ve şimdi daima en iyi olmaktır.

Viyana Teknik Üniversitesinde verilen eğitim, uluslararası platformda daima kabul görmüştür. Mezun öğrencilerin iş bulma imkanları çok geniştir. Üniversite bünyesinde, 2004 yılında kurulan Kariyer Merkezi ile yeni mezunların iş bulma imkanı daha artmıştır.

Üniversitede ders müfredatı sürekli güncellenerek, sanayi ve ekonomi dünyasının ihtiyaçlarına göre düzenlenmektedir. Viyana Teknik Üniversitesi öğrencileri, farklı bölümler arasında ders tercihi yapabilmektedirler. Lisans ve yüksek lisans program tercihleri öğrenciye bırakılmıştır. Lisans programları 6 sömestr sürerken, yüksek lisans programları 3-4 sömestrda tamamlanabilmektedir.

Üniversite, rektör ve dört rektör yardımcısı tarafından yönetilir. Üniversite senatosu ise 24 üyeden oluşmaktadır.

Viyana Teknik Üniversitesinde, Bologna Anlaşması uyarınca, 01.10.2006 tarihinden itibaren tüm bölümlerde (öğretmenlik bölümleri dışında) lisans ve yüksek lisans programları ayrı verilmektedir. Lisans programları 6 dönemde, yüksek lisans programları ise 3-4 dönemde tamamlanabilmektedir.

Viyana Teknik Üniversitesi, bölümleri ve ücretleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.