Graz’da Eğitim

Graz’da 4 farklı Üniversite bulunmaktadır: Graz Karl – Franzens Üniversitesi, Graz Teknik Üniversitesi, Graz Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Graz Tıp Üniversitesi. Bu üniversitelerin hakkında detaylı graz üniversitesi bilgiye sitemizden veya üniversitelerin resmi web sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Yukarıda saydığımız üniversiteler dışında Graz’da meslek yüksek okulları da bulunmaktadır. Bunlar pratikte Üniversite olarak görülmekle birlikte sınırlı ve farklı alanlarda eğitim olanakları sunmakta, özel şartlar ve değişik ücretler karşılığında eğitim vermektedir. Graz’daki bu meslek yüksek okulları iki tanedir, bunlar; “Joanneum Meslek Okulu” ve “Campus02.”

Graz’daki meslek yüksek okulları konusunda bilgi almak için aşağıdaki internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz:
http://www.fh-joanneum.at
http://www.campus02.at

Graz’daki Üniversiteler

Graz Karl-Franzens-Üniversitesi (“KF-Uni”, “Uni Graz”)
Universitätsplatz 3, 8010 Graz
Tel.: 0316 / 380-0
http://www.kfunigraz.ac.at

Graz Teknik Üniversitesi (“TU”)
Rechbauerstraße 12, 8010 Graz
Tel.: 0316 / 873-0
http://www.tugraz.at

Graz Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi (“Musik-Uni”, “Kunst-Uni”, “KUG”)
Leonhardstraße 15, 8010 Graz
Tel.: 0316 / 389-0
http://www.kug.ac.at

Graz Tp Üniversitesi (“Med-Uni”)
Universitätsstraße 3, 8010 Graz
Tel.: 0316 / 380-4000 bis -4015
http://www.meduni-graz.at

Herhangi bir Avusturya üniversitesine kayıt yaptırabilmeniz için, gerekli bütün belgelerle birlikte belirtilmiş zaman dilimi içerisinde, üniversiteye dilekçeyle başvurulması gerekmektedir. Müzik, tiyatro gibi bazı bölümler için yeterlilik sınavı gerekmektedir. Başvuru dilekçesinin kişinin kendisi tarafından vermesi şart değildir. Üniversiteye başvuru için Graz’a kadar gitmenize gerek yoktur; görevlendirdiğiniz bir kişinin sizin adınıza dilekçe vermesi mümkündür.

Öğrenci işleri, kayıt başvuru dilekçelerini ve kayıt için gerekli belgeleri inceler. Kayıt işlemlerinin tam yapılabilmesi için üniversiteye verilen belgelerin gerçek olup olmadıkları incelenir. Bu nedenle kabul işlemleri uzun sürmektedir. Sadece Graz değil bütün Avusturya Üniversitelerinde kayıt belgelerin incelenmesi birkaç ay sürmektedir.

Yabancı öğrencilerin kayıt kabul durumları, okumak istedikleri bölümde boş yer olması durumunda kabul edilir. Eczacılık, tıp ve psikoloji bölümlerinde öğrenci sayısı kontenjana göre sınırlandırılmıştır. Bu üç bölümde öğrenim görme şansınız diğer bölümlere göre çok azdır.

Başvuruya olumlu bir cevap verilmesi durumunda, öğrenciye bir bildiri gönderilir. Bu bildiride, öğrencinin kayıttan önce varsa geçmesi gereken dersler (Almanca bilgisi vb. Almanca bilmeyen öğrenciler için Almanca hazırlık sınıfı bulunmaktadır.) ve tam kayıt için beraberinizde getirmeniz gereken belgelerin neler olduğu bildirilir.