Viyana Teknik Üniversitesi Kütüphanesi

Viyana Teknoloji Üniversitesi Kütüphanesi 1815 yılında kurulmuştur. Kütüphane dört ayrı merkezde hizmet vermektedir. Bunlar: Merkezi Kütüphane ve üç bölüm kütüphanelesidir. Bölüm kütüphaneleri: Kimya Kütüphanesi, Matematik ve Fizik Kütüphanesi ile Kentsel Tasarım Kütüphanesidir.

viyana teknik üniversitesi kütüphanesi Kütüphanelerden sadece Viyana Teknik Üniversitesi personeli ve öğrencileri değil diğer Viyana Üniversitelerinin öğrencileri ve üye olan herkes faydalanabilmektedir.

Merkezi kütüphanede; 1 milyondan fazla kitap, 1500 civarında bilimsel dergi, geniş bir ders kitabı ve referans kaynağı ile akademik tezer bulunmaktadır.

Bununla birlikte kampüsteki her bilgisayarda “dijital kütüphane” bulunmaktadır. “Dijital kütüphane”nin veritabanında, tam metin olarak, binlerce e-kitap, e-dergi, bilimsel yayın ulaşılabilir durumdadır.

Kitap ve dergi gibi basılı çalışmaların çoğu, kütüphanenin okuma odalarında, açık raflarda tutulmakta; kimi eski kitap, dergi ve nadir bulunabilen eserler kütüphanenin kapalı bölümlerinde muhafaza edilmektedir.