Viyana Üniversitesi Başvuru Şartları ve Gerekli Belgeler

Viyana Üniversitesi‘ne başvuruda bulunmak istiyorsanız üniversite sınavlarında 4 senelik bir bölüm kazanmış olmanız gerekmektedir. Eğitim alacağınız bölümü seçme imkanınız bulunmamaktadır. Viyana’da, geçerli ÖSYM belgenizde ki belirlenmiş olan bölümü (aynı bölüm Viyana Üniversitesinde yoksa en yakın bölümü) okuma hakkınız olacaktır. ÖSS /LYS sınav sonucunun geçerlilik süresi 1 yıldır.

Viyana Üniversitesinde Açık Öğretim Fakültesi, ikinci öğretim, 2 yıllık ön lisans ve uzaktan eğitim programları bulunmamaktadır. Bu nedenle;
– Açık Öğretim Fakültesi kesinlikle kabul edilmemektedir.
– Ön lisan programını kazananlar veya öğrenim görenler de kabul edilmemektedir.
– İkinci öğretim programları için bir standart bulunmamaktadır. Kimi zaman Viyana Üniversitesine kabul edilmekte ancak çok fazla red de verilebilmektedir. Bu nedenle Viyana’da eğitimi düşünen ve sınava girmemiş öğrencilerin ikinci öğretim programlarını tercih etmelerini önermemekteyiz. Halen ikinci öğretimde okuyan öğrencilerin kabul şansları vardır ancak kabul edilme ihtimalleri daha düşüktür.

Viyana Üniversitesi’ne başvuru için gerekli olan belgeler:

 • Lise diploması,
 • ÖSS/LGS sonuç belgesi,
 • Eğer lisans öğrencisi iseniz öğrenci belgesi,
 • Yüksek lisans eğitimi görmek için geçerli olan ALES sınavı sonucu,
 • Üniversite diplomanız,
 • Ders saydırabilmek için üniversitenizden alacağınız transkript,
 • Eğer doktora öğrenimi görmek istiyorsanız bir üniversitede devamlı okuma hakkına sahip olduğunuzu gösteren bir belge
 • Üniversite Başvuru Formu

Fakat anne, baba, eşiniz veya kendiniz son 5 sene içerisinde Avusturya’da ikamet ettilerse veya ettiyseniz ve eksiksiz olarak sigortalı olunduysa veya Avusturya Lisesi mezunu iseniz (Matura) o zaman istediğiniz bölümü seçme imkanı size sunulacaktır, başvuru süreniz uzatılacaktır ve lisans programları için geçerli bir ÖSS/LYS belgesi veya yüksek lisans için LES belgesi istenmeyecektir.

Bu durumda ayrıca gerekli olan belgeler:

 • Pasaportunuzun veya size bu şansı sağlayan kişinin pasaportun fotokopisi
 • “Meldedatenauszug” – son 5 senenin + fotokopisi
 • “Sozialversicherungsdatenauszug” – son 5 seninin + fotokopisi
 • Eşinizin üzerinden Avusturya’da iseniz, evlilik cüzdanı

Yaz dönemi için 1 Şubat 2010’a kadar ve kış dönemi için 1 Eylül 2010’a kadar başvuruda bulunabilirsiniz. Kabul işlemleri genellikle 3-4 ay sürmektedir. Dönem kaybetmemeniz için son başvuru tarihinden 6 ay önce ön kayıt işlemini yapmanızı öneririz. Ön kayıt işlemi için diploma veya ÖSYM sınav sonucu gerekmemektedir. Okuldan kabul belgesi geldikten sonra belgelerinizi tamamlayabilirsiniz.

Belgelerin Hazırlanması:
Orijinal belgeler Apostillenmeli ve tercüme bürolarında yeminli tercümeleri yaptırılmalı. Eğer orijinal belgeleri yollamak istemiyorsanız, o zaman noter taktikli suretlerini yaptırıp, onları yollayabilirsiniz.

Apostil, belgelerinizin gerçekliğinin tasdik edilerek başka bir ülkede kullanılmasını sağlayan uluslararası belge onay sistemidir.

Apostil tasdikini kaymakamlık, valilik, dışişleri bakanlığı vb yetkili kuruluş yapabilir.

Belgelirinizin yeminli tercüme ve apostil tasdiki işlemlerini firmamız aracılığıyla yaptırabilirsiniz.