Avusturya Ekonomisi

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra Avrupa’nın en fakir ülkelerinden biri olan Avusturya, son 30 yıl içerisinde dünyanın en müreffeh ülkeleri arasına girmeyi başarmıştır.

Avusturya ekonomisi için; 1995 yılında AB’ye giriş, Doğu Blokunun yıkılması ve sonraki yıllarda AB’nin Doğu Avrupa ülkelerini de içine alan genişleme sürecine girmesi önemli kilometre taşlarıdır.

Avusturya, 28.000 €’luk kişi başına düşen gelirle, AB ülkeleri içinde Lüksemburg, Hollanda ve İrlanda’nın ardından 4. sırada, Viyana, 39.000 € kişi başına düşen gelirle Avrupa’da Londra, Lüksemburg, Brüksel ve Hamburg’un ardından 5. sırada yer almaktadır.

Avusturya ekonomisi, sanayi, turizm, ormancılık ve tarıma dayanmaktadır. Ülke geneli dağlık arazilerden oluştuğundan, tarıma elverişli toprakları azdır. Bol ürün alabilmek için modern tarım yöntemine hızla geçiş sağlanmıştır. Ülkenin alçak bölgelerinde hayvancılık gelişmiştir.

Ekonomisinin ana kaynağını meydana getiren sanayi dalında, pik demir ve ham çelik, alüminyum üretimi ön sıralarda yer alır. Kağıt, kimyasal madde ve plastik diğer sanayi ürünleridir.

Avusturya, dünyanın önde gelen tabii magnezit üreticisidir. Schwechat’taki büyük petrol rafinerisi, ülkenin toplam petrol ve petrol ürünleri tüketiminin dörtte üçünü karşılar. Avrupa genelinde en çok petrol çıkarılan 4. ülke konumundadır.

Ülkenin %48’i ormanlarla kaplıdır. Ormanlarından elde edilen kerestenin bir bölümü ülkede işlenmekte, geriye kalan işlenmemiş kereste ülkenin başlıca ihraç ürünleri arasında yer almaktadır. Ülken önemli bir kağıt ve kağıt ürünleri üreticisidir.

Avusturya bir kara ülkesidir. Ülkenin coğrafi yapısı, bitki örtüsü ve iklimi kış turizmi ve doğa sporları için bulunmaz bir mekan haline getirmiştir. Dağları, ormanları ve vadileri yaz ve kış aylarında ideal tatil yerleridir. Göller, dağlar ve vadiler, çeşitli sporları ile ünlüdür.

Özellikle Viyana şehri, Avrupa’da müzik, güzel sanatlar ve tarihi eserler merkezi olarak kabul edilir. Opera, bale ve diğer sahne sanatlarının icra edildiği salonlar ile sanat galerileri Viyana’da toplanmıştır. Kış aylarında binlerce ziyaretçi, kayak yapmaya Avusturya’ya gelmektedir.

Avusturya, AB ülkeleri arasında Hollanda’nın ardından işsizlik oranı en düşük olan ülkedir. 2009 Ekim ayı itibariyle işsizlik oranı %4,2 olarak gerçekleşmiştir. Enflasyon %3 seviyelerindedir.