Avusturya için Öğrenci Vizesi

Avusturya’da, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi için gidecek olan öğrencilerin “Aufenthaltserlaubnis für Studierende” isimli bir vize almaları gerekmektedir.

Öğrenci, üniversite kabul belgesi (Zulassungsbescheid) ve diğer belgelerini, İstanbul’daki Avusturya Konsolosluğu (Marmara Bölgesinde ikamet edenler) veya Ankara’daki Büyükelçiliğe (diğer bölgelerde yaşayanlar) götürmek suretiyle vize başvurusunda bulunabilirler.

Başvurulan üniversite, başvuruda bulunan öğrenciye kayıt formlarını, oturma izni başvuru formu ile birlikte gönderir. Başvuran kişi başvurduğu üniversiteden kabul belgesi geldikten sonra oturma izin belgesini doldurarak, istenilen diğer evraklarla birlikte Avusturya’daki üniversiteye İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu veya Ankara Avusturya Büyükelçiliği aracılığıyla gönderilmek üzere bu yetkili makamlara iletir.

Avusturya’da yetkili makamlarca kararın verilmesinden sonra sonuç Avusturya Büyükelçiliği ya da Başkonsolosluğu aracılığı ile öğrenciye bildirilir.

Vize konusunda, pratikte uygulama şu yöndedir: Başvuruda bulunan öğrenciye ilk etapta 4 aylık Avusturya’ya giriş için geçici vize verilmektedir. Bu vize ile giriş yapan öğrenci, Avusturya’daki nihai ikametine yerleşip, üniversite ve Almanca hazırlık kursu kayıtlarını yaptırıp, öğrenci sigortasını aktif hale geçirdikten sonra, daha önceden hazırlanmış olan 1 yıllık Schengen vizesini alır. Sonraki yıllarda, vize uzatımı, sürekli birer yıllık periyotlarla olmaktadır.

Bu konuda uzunca bir sürenin geçebileceği gözönünde bulundurulmalıdır.