Avusturya Öğrenci Vizesi

Avusturya Öğrenci Vizesi almak iki aşamadan oluşur:

  • Birinci aşamada Avusturya’daki üniversiteye kabulden sonra, öğrencinin Türkiye’den alacağı 6 ay süreli D Vizesi,
  • İkinci aşamada öğrencinin Avusturya’ya gidip, üniversiteye kayıt yaptırdıktan sonra alacağı “Oturma Müsaadesi – AUFENTHALT” (Shengen Vizesi)

Avusturya’daki üniversitelerden birine lisans, yüksek lisans veya doktora öğrenimi için başvurup, üniversiteden kabul belgesi (Zulassungsbescheid) geldikten sonra ilk yapmanız gereken işlem pasaportunuzun almak olmalı.
Pasaportunuzu Zulassungsbescheid belgesi geldikten sonra çıkarmanızın faydası, öğrenci olarak kabul edileceğinizden yalnızca 138.00 TL’lik defter ücreti ödersiniz. Aksi durumda sizden
616.30 TL harç bedeli (3 yıl üzeri pasaport harç ücreti) + 138.00 TL defter ücreti olmak üzere toplamda 754.30 TL talep edilecektir.

Vize müracaatında bulunmak için mutlaka randevu almanız gerekmektedir. Randevusu olmayanlar vize görüşmesine kesinlikle kabul edilmemektedir. Randevu alabilmeniz için de mutlaka pasaport çıkartmanız gerekmektedir.

Vize randevusunu iki yolla alabilirsiniz:

  1. Ankara veya İstanbul Avusturya Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümüne giderek
  2. Randevu Çağrı Merkezi’ni arayarak

Avusturya Büyükelçiliği Konsolosluk Bölümünde her Çarşamba günü (eğer Çarşamba günü resmi tatile denk gelirse, takip eden ilk işgününde), saat 14:00-16:00 arasında randevu alınabilmektedir. Randevuların şahsen alınması gerekmektedir. Birlikte seyahat eden aile bireyleri ve ergin olmayan çocuklar için seyahat edenlerden bir kişi randevu alabilir. Ancak bunların dışına bir başka kişinin (danışmanlık firması, tercüme bürosu, aile dostu, komşu vb.) randevu alması mümkün değildir.

Daha yaygın olarak kullanılan ikinci yöntem ise Çağrı Merkezini arayarak randevu alma işlemidir.

Avusturya Konsolosluğu Çağrı Merkezi Tel: 0212 340 45 00 Hafta içi her gün 09:00 – 18:00 saatleri arasında.
Çağrı Merkezini aramayı düşünüyorsanız
a- Herhangi bir İş Bankası Şubesine gidip, banka memuruna bu ücreti Avusturya Büyükelçiliği’nin randevu hizmeti için yatırdığınızı belirtip 30.50 TL yatırmanız gerekmektedir.
Bu ücret karşılığı size bir adet Pin Kodu ve telefon numarası verilecektir.
Pin Kodunu aldıktan 1 iş günü sonrası verilen telefon numarasını aramanız durumunda size randevu verilecektir.

b- Bankaya ödeme yapmadan, telefondan kredi kartı ile 25.50 TL ödeme yapıp Pin Kodu edinebilir ve aynı gün randevu alabilirsiniz.

Randevu alma esnasında Pasaportunuz ve Pin Kodunun yanınızda olması gerekmektedir.

Vize başvurusunda hazırlamanız gereken evraklar da bu görüşmede size söylenecektir. Evrak listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Belirtilen tarihte konsoloslukta vize görüşmesinin ardından evraklarınız Avusturya’ya gidecek ve uygun görülürse (bir süre sonra) D Vizesi verilecektir.

Avusturya’ya gittikten sonra Üniversiteye kayıt ve ikamet adresiniz belirlendikten sonra Shengen Vizesi’ni alabilirsiniz. Vize 1 yıl süre ile verilecektir. Her yıl yenilemeniz gerekmektedir.