Avusturya’da Alışveriş

Viyana’da mağazalar genellikle hafta içi 08.00 – 19.00, Cumartesi 08.00 – 17.00 saatleri arasında açıktır. Pazar günü şehir adeta uykudadır; özel izinle çalışan birkaç Tabak Trafik (büfe) ve market dışında açık mekan bulmak adeta imkansızdır. Bankalarda hafta içi 08.00 – 15.00, Perşembe günleri ise 08.00 – 17.30 saatleri arasında işlem yapabilirsiniz. Perşembe günleri resmi daireler de dahil olmak üzere tüm işyerleri daha geç saatlere kadar hizmet vermektedir.

Önemli Alışveriş Caddeleri

Viyana’nın en önemli alışveriş caddesi 1. Bölgede yer alan Kärtner Strasse‘dir. Kärtner Strasse’deki mağazalarda satılan ürünler daha pahalı ancak daha gösterişlidir. 1.Bölgeye komşu olan 7. Bölgedeki Mariahilfer Straße ve 3. Bölgedeki Landstraße diğer önemli alışveriş caddeleridir.

viyanada alışveriş Meidlinger Hauptstraße ve Reumannplatz merkeze nispeten daha uzak olduklarından fiyat bakımından daha uygun olan caddelerdir.

Tabak Trafik

Geçmişi çok eskilere dayanan Tabak Trafik alışveriş büfeleri Viyanalıların günlük acil ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik en önemli mekanlardır. Sigara, otobüs kartı, gazete, park bileti ihtiyacınızda herhangi bir Tabak Trafik’e girmeniz yeterli olacaktır.

Marketler

Viyana hatta Avusturya genelinde hizmet veren birçok marketler zinciri bulunmaktadır. En yaygın olanları şunlardır: Merkur, Billa, Spar, Plus, Penny, Hofer. Kozmetik marketleri: DM, Müller, Bipa.