Avusturya’da Üniversiteye Kayıt

Avusturya Üniversitelerinde lisans eğitimi alabilmeniz için Türkiye’de üniversite sınavına girip, lisans eğitimi almaya hak kazanmış olmanız gerekmektedir. Türkiye’de eğitime hak kazandığınız üniversitenin devlet ya da vakıf (KKTC Üniversiteleri de dahil) üniversitesi olmasının, Avusturya Üniversitelerine kayıt olmanız açısından önemi yoktur. Önemli olan konu: Kazandığınız bölümdür.

Türkiye’de Kazanın Avusturya’da Okuyun

Türkiye’de üniversite sınavı neticesinde hangi bölüme yerleştirildiyseniz, Avusturya’da da sadece o bölüme (aynı bölüm yoksa en yakın bölüme) kayıt yaptırabilirsiniz. Türkiye’de ki 2 yıllık önlisans programlarının Avusturya’da karşılığı bulunmadığından, 2 yıllık bölüm kazanan öğrencilerin başvuruları kabul edilmemektedir. Türkiye’de;

  • Açık Öğretim Fakültesi,
  • İkinci Öğretim,
  • İki yıllık Meslek Yüksek Okulu

kazanmış olanlar, Avusturya üniversitelerinde yüksek öğrenime kabul edilMEmektedir. Üniversite sınavı sonucuna göre, devlet veya vakıf üniversitelerinden birinde dört yıllık bir örgün yüksek öğretim kuruma girme hakkını ibraz edenler, Avusturya’da okumak için başvuruda bulunabilirler.

Eğitimine Türkiye’de devam etmekte olan üniversite öğrencileri de Avusturya’ya yatay geçiş yapabilirler. Türkiye’de vermiş oldukları dersleri saydırabilir, sadece kalan fark derslerini tamamlayarak diploma almaya hak kazabilirler.

Avusturya Üniversitelerinde eğitim dili Almanca olduğundan, lisans programına başlayabilmeniz için ileri derecede Almanca bilmeniz gerekmektedir. Almanca bilgisi yeterli olmayan öğrenciler, ilgili yüksek öğretim kurumunun gösterdiği Almanca kursuna katılmak zorundadırlar. Bu kursu başarıyla tamamlayan öğrenciler üniversiteye devam etmeye hak kazanırlar. Hazırlık sınıfı genellikle iki dönemde tamamlanır.

Avusturya’da eğitim her yıl 2 sömestr olarak devam eder ve her bir sömestr ayrı bir akademik yıl başlangıcı olarak kabul edilir. Bu nedenle Avusturya’da, Bahar Dönemi ve Güz Dönemi olmak üzere iki farklı kayıt ve eğitim dönemi vardır. Her iki dönemde de üniversiteye başlama şansına sahipsiniz. Güz dönemi için son başvuru tarihi 31 Ağustos, Bahar Dönemi için son başvuru tarihi 31 Ocaktır.