Sadece Viyana’da

Dünyanın en büyük Bruegel Koleksiyonunu ve dünyanın en güzel öpücüğünü, yani Art Nouveau sanat akımı dehası Gustav Klimt‘in dünyaca ünlü “Öpücük” tablosunda sonsuza taşıdığı öpücüğü sadece Viyana’da görebilirsiniz.

Albertina, Matisse, Renoir veya Miro gibi büyük sanatçıların tablolarıyla dünyanın en önemli sanat koleksiyonlarından birini bünyesinde barındırmaktadır.

Bu saygıdeğer palasta önemli özel sergileri bulmanız da mümkündür. Ringstrasse’deki Sanat Tarihi Müzesi eski ustalara gönülden bağlılığı sergilemektedir.

Tüm önemli devirlerin sanat eserleri burada sergilenmekte olup, Rönesans ve barok devrinin usta eserleri önde gelmektedir: Rubens, Tizian, Rembrandt, Raffael ve de dünyanın en büyük Brugel Koleksiyonu.

Resim sanatının sergilendiği Belvedere Sarayında Klimt tablolarının en kapsamlı koleksiyonu yer almakta olup, bunlar arasında ünlü “Öpücük” tablosu da bulunmaktadır. Karlsplatz’ta altın rengi yapraklarla bezenmiş kubbesiyle Secession (Viyana kopuşu), Klimt Sanatçılar Grubunun sergi evi karşınıza çıkmaktadır.

Eski ve yeni başta olmak üzere sanat ve müzelerin oluşturduğu binalar topluluğu Museumsquartier’de, 20. Yüzyılın ünlü sanatçıları eserleriyle sergilenmektedir. Zamanında barok mimarı Fischer von Erlach tarafından inşa edilen eski kraliyet atlarının yetiştirilip bakıldığı bu kompleks, tadilat yapılarak bugünkü sanat müzesi halini almıştır. Leopold Müzesi’nin yanı sıra Schiele Koleksiyonu her zaman görmeye değer – Modern Sanatlar Müzesi (Mumok), Sanat Evi (Kunsthalle), Mimari Merkezi, Designforum, mağazalar, cafeler ve restoranlar meydana canlılık katmaktadır.

Genç sanatçılar, resim galerilerindeki çok sayıda serginin yanısıra Viennafair Sanat Fuarında adından bahsedilmektedir. Avusturya ve uluslararası sanat sahnesinin shooting starlarına, Uygulamalı Sanatlar / Çağdaş Sanat Müzesi MAK’ta sürekli rastlamak da mümkündür.