Türkçe Olimpiyatları Avusturya Finali

8. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Avusturya Finali Vorarlberg eyaletinin başkenti Bregenz’in gösteri merkezi Bregenz Festspiel Haus’da yapıldı.

Avusturya Olimpiyat Komite Başkanı Ziya Bekman, Milli Eğitim Bakanlığı Bakanlık Müşteşarı Fatih Atalık ve ekibinin organize ettiği Türkçe Olimpiyatları Avusturya Finaline, Bregenz Başkonsolosu Nuray İnöntepe’nın yanı sıra Bregenz’in Ankara doğumlu Belediye Başkanı Markus Kemal Linhart, Vorarlberg Eyalet Parlamentosu Türk milletvekili Vahide Aydın, Lustenau Belediye Başkanı Kurt Fischer ve iki bin Türk ve Avusturyalı izleyici katıldı.

Bu yıl 8’incisi düzenlenecek olan ve 120 ülkeden öğrencilerin katılacağı Türkçe Olimpiyatları’nın Avusturya elemeleri her iki ülkenin milli marşlarının okunması ile başladı.

Programın açılış konuşmasını, Olimpiyat Komitesi Başkanı Ziya Bekman yaptı. Berken “Türkçe Olimpiyatları, bir sevdanın sahneye taşmış küçük bir görüntüsüdür” şeklinde konuştu.

Açılış töreninin ardından, Bregenz Belediye Başkanı Markus Kemal Linhart’ın yaptığı Türkçe sunum büyük alkış topladı.

Avusturya’da yaşayan Türk müzisyenleri, Türk öğretmenleri, sinama oyuncuları ve ve ses sanatçılarından oluşan 23 kişilik jüri heyeti, yaklaşık dört buçuk saat süren Türkçe Olimpiyatları Avusturya Finalinde dereceye giren öğrencileri belirlemekte oldukça zorlandı.

Sunuculuğunu Reha Yeprem’in yaptığı programda, dereceye girenlerin ilan etmesinden sonra hep birlikte sahneye çıkan öğrenciler ellerindeki bayraklarla renkli görüntüler eşliğinde olimpiyat şarkısını söylediler.