Viyana Belediyesi: “Sen de Katıl”

Viyana Belediyesi, şehir halkının, Avusturya’ya uyum konusunda daha aktif rol almalasını istiyor. Bu kapsamda Belediye “Sen de katıl!” sloganı ile kendi çevresinde yerli ve göçmenler arasındaki diyaloğu arttıracak projeler için 300 Euro destek vermeye başladı.

Projeler arasında kültürel kursları, satranç turnuvaları, piknik ve mangal partileri gibi aktiviteler yer almakta. Belediye Meclisi Entegrasyon Bakanı Sandra Frauenberger (SPÖ), destek fonunun şu anda 100.000 €’luk bütçeye sahip olduğunu belirtti.

Bu hareket ile farklı kesim ve etkin kökenden gelen insanların biraraya getirilmesi hedefleniyor. Proje için verilen desteği almak için “sei dabei” (sen de katıl) proje bürosuna başvurulması gerekiyor. Böylece bürokratik engeller atlanıp, işlem hızlı bir şekilde tamamlanabilmekte.

Derneklerin fondan yararlanabilmeleri için bir proje tasarısı hazırlamaları ve projenin onaylanmasını beklemeleri gerekiyor. Projenin onay alması halinde ise 5100 € tutarında destekten faydalanılabilmekte. Frauenberger, Aralık ayında en iyi projelerin ayrıca ödüllendirileceğini de belirtti.