Viyana Üniversitesi’nde Türkçe Öğretmenlik Bölümü Açılıyor

Viyana Büyükelçisi Kadri Ecvet Tezcan, Avusturya Eğitim ve Kültür Bakanı Claudia Schmied ile görüştü. Tezcan yaptığı açıklamada; “Sayın bakan ile görüşmemiz sonucu eğitim konularında her iki ülkeyi ilgilendiren çok önemli kararlar aldık.” dedi.

Avusturya Eğitim ve Kültür Bakanı Claudia Schmied, Türkiye’nin, Viyana Büyükelçisi Kadri Ecvet Tezcan’ı makamında kabul etti. İkili Avusturya’da yaşayan ve eğitim gören Türkler konusunda önemli kararlar viyana üniversitesi türkçe öğretmenliği aldıklarını açıkladı. Görüşmede T.C. Viyana Başkonsolosu İbrahim Mete Yağlı ile T.C. Viyana Büyükelçiliği Kültür müsteşarı Uğur Ekici de hazır bulundu.

Nimet Çubukçu Avusturya’ya Gidiyor

Tezcan, Avusturyalı bakan ile yaptığı yaklaşık bir saat süren görüşmeden sonra yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Avusturya Federal Cumhuriyeti’nin Eğitim ve Kültürden Sorum Bakanı ile görüştüm. Bence çok yararlı bir görüşme oldu. Her şeyden önce mükemmel bir partnerimizin olduğunu tespit etmiş oldum. Sayın bakan fevkalade bu konularla ilgili ve bilgili bir hanım. Bu görüşmemiz sonucunda kararlaştırdığımız elle tutulur programlarımızdan Birincisi; Sayın Milli Eğitim Bakanımız Nimet Çubukçu’yu Avusturya’ya davet ettiler. Nisan ayında Sayın Çubukçu Avusturya’ya gelecek. Bayan Schimied’de Haziran ayında Türkiye’ye gidecek. İki Eğitim bakanının karşılıklı olarak kültürel bir program anlaşması imzalamaları öngörüldü.”

Viyana Üniversitesi’nde Türkçe Öğretmenlik Bölümü Açılıyor

Avusturya’da yaşayan ve okula giden Türk çocuklarının velileri hakkında neler yapılabileceklerini konuştuklarını anlatan Tezcan, “Burada doğup, burada yaşayan ve Avusturya vatandaşlığına geçmiş olan kız ve erkek çocuklarımızın Türkçe öğretmenliği yapabilmeleri ve teşvik edilmeleri konusunda nasıl bir imkân sunarız? Viyana Üniversitesi ile birlikte çalışarak burada okuyan çocuklarımızın Türkçe öğretmeni olabilmeleri için ayrı bir bölüm açılmasında mutabık kaldık.

Türkçe Seçmeli Ders Olacak

Bakan ile yapılan görüşmenin can alıcı maddelerinden birinin de Türkçe anadilin seçmeli, ders olarak okutulması konusunun olduğunu söyleyen Tezcan, “Avusturya okullarında Türkçe dersinin seçmeli olarak programa alınması konusunda görüş birliğimiz var. Geçen yıl Viyana Eski Büyükelçimiz Selim Yenel tarafından başlatılmış olan bir proje var; karşılıklı öğretmen değişimi, Üçer aylık periyotlar ile gerçekleştirilecek. Yani buradaki öğretmenlerin Türkiye’ye gitmesi, Türkiye’deki öğretmenlerin de Avusturya’ya gelerek karşılıklı eğitim sistemlerinin tanınması konusunda örf ve adetler konularında bilgi alış-verişinde bulunmaları için bu öğretmen değişimini karşılıklı oturtmak hususunda mutabık kaldık.

Avusturya’da eğitimini tamamlayarak öğretmen olmuş Türkler ile bir araya gelmeye karar verdik. Bu toplantıdan sonra da sayın bakan Schmied ile birlikte bir basın açıklaması yapacağız.” Türk çocukları 15-16 yaşlarındayken meslek lisesi veya düz lise arasında bir seçim yapmak zorunda kalmalarından rahatsızlıklarını dile getirdiğini söyleyen Tezcan, “Bu sitemden bakanda rahatsız. Çözüm arıyoruz.” dedi.