Viyana’da Sosyal Yaşam

Viyana, Avusturya’nın hem 9 eyaletinden biri, hem de başkentidir. Yaklaşık olarak 1,7 milyon nüfusu ile nüfus bakımından Avusturya’nın en büyük, AB’nin onuncu büyük şehridir. Şehir nüfusunun %20’sine yakınını yabancılar oluşturmaktadır. Viyana’nın yerleşim alanı 415 bin km2‘dir. Rakım en yüksek yerde 542 metre, en alçak yerde 151 metredir. 23 bölgeye ayrılmış olan şehir, merkezinde Stephansdom (Stefan Katedrali) bulunan 1. Bölge’nin etrafında genişler.

Viyana‘da bulunan “Birleşmiş Milletler Merkezi” adını kendisinden alan UNO-City’dedir. Viyana’da merkezi bulunan önemli kuruluşlardan bazıları: OPEC (Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü), OSCE (Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı), IAEO (Uluslararası Atom Enerjisi Organizasyonu).

Şehirde Katolik Roma Kilisesi’nin başpiskoposluğu bulunmaktadır. Viyana’daki en önemli dini grup Katoliklerdir; ancak mensupları giderek azalmaktadır. Resmi rakamlara göre nüfusun %74’ü Roma-Katolik, %5’i Protestan’dır. İkinci büyük din grubu %8 ile Müslümanlar oluşturmaktadır. İslam 1912 yılından beri Avusturya’da resmi olarak tanınan bir dindir.