Yabancılar Kanun Tasarısı Yasalaştı

Avusturya’da, üzerinde aylardır tartışmalar yaşanan Yabancılar Yasa Tasarısı, koalisyon ortakları Sosyal Demokrat Parti (SPÖ) ve Avusturya Halk Partisi’nin (ÖVP) oylarıyla meclisten geçerek, kanunlaştı.

Avusturya Federal Meclisi’nde görüşülen ve kabul edilen Yabancılar Yasasının görüşülmesi sırasında mecliste ilginç tartışmalar yaşanmıştı. Meclisin tek yabancı ve Türk kökenli milletvekili Alev Korun‘un konuşması sırasında özellikle aşırı sağ partili milletvekilleriyle ilginç diyaloglar yaşandı.

Koalisyon partilerinin üzerinde anlaşıp meclise getirdiği yasa hakkında kürsüye çıkan aşırı sağ parti milletvekilleri, özellikle sığınmacılar için yasanın çok hafif olduğunu belirttiler. SPÖ ve ÖVP temsilcileri ise, aşırı sağcıların meclisi kaosa sürüklediğini belirtti.

Kanun tasarısı 1 Ocak 2010’dan itibaren yürürlüğe girecek.

Kabul edilen yasa ile aile birleşmesi çerçevesinde ülkeye gelecek yabancılar için yaş sınırı 18’den 21’e çıktı. Yasa, iltica ile Avusturya’ya gelen sığınmacılar için şartları zorlaştırıyor. Buna göre sığınmacılar, iltica ettikleri bölgenin dışına çıkamayacak ve bağlı bulundukları şehir veya kasabayı terk ederlerse derhal tutuklanacaklar.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Alev Korun, yeni kanunla Avusturya vatandaşlığına geçmenin neredeyse imkansız hale geldiğini belirtti. Vatandaşlık almak için kanıtlanması gereken gelirin yükseltildiğini belirten Korun, “son üç yıl içinde bu gelire sahip olduğunu kanıtlamanız gerekiyor. Bu da Almanca testinden sonra yapılan yeni bir engelleme. İki kişinin gelirinin şimdiye kadar 1158 Euro olması gerekiyordu. Bunun üzerine kirayı ve ödediğiniz krediyi de bindirdiler. Yani iki kişilik ailenin şimdi üç yıl boyunca 1400 – 1600 Euro gelir göstermesi gerekiyor. Aile birleşimi yaşı 21’e çıkarıldı. İlticacılara çok büyük zorluklar getirildi. Onları neredeyse tutukluluk haline alacaklar. Bulundukları bölgenin dışına çıkmaları yasaklandı. Yani Tirol’de olan Viyana’ya gelemiyor. Aksi taktirde bin ila 3 Euro para cezasına çarptırılabilecekler” şeklinde konuştu.

Bütün bunların yabancıların haklarını gasp etmek ve yabancıların Avusturya’ya yerleşimini engellemek amacıyla yapıldığını vurgulayan Korun, “Bunları utanç verici bir politika olarak görüyorum. Özellikle Ramazan aylarında iftarlar düzenleyip Müslümanların, göçmenlerin oyunu almak için yarışan SPÖ ve ÖVP’lilerin böyle bir kanun yapması korkunç bir iki yüzlülüktür. Bu partilere oy verenlerin bunu bilmesini istiyorum. Çünkü SPÖ ve ÖVP’ye verilen oylar göçmenlerin kafasına balyoz gibi iniyor” dedi.

Ne yapılabilir?

Korun bu aşamadan sonra yapılabilecekler konusunda ise şunları söyledi: “Göçmenler hem SPÖ hem de ÖVP’ye mektuplar, e- mailler yazarak, böyle bir politikaya bir daha oy vermeyeceklerini bildirsin. Çünkü bu iki partinin anladığı tek dil oy. Seçmen kaybedeceklerini fark ederlerse o zaman politikalarını değiştirebilirler. Ses çıkarmadıkları ve bu partilere oy verdikleri sürece, bu partilerin politikaları daha da kötüye gidecek.”